Clumber španěl

16. listopadu 2009 v 10:59 | Jana

Clumber španěl (Clumber Spaniel) je klidný, statečný a šlechetný pes, vysoce inteligentní, s odhodlaným postojem, zvyšujícím jeho přirozené schopnosti. Je to tichý pracovník, s vynikajícím čichem.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Clumber Spaniel; čes.: Clumber španěl
PŮVOD:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) je podle dochovaných legend potomkem psů, které vlastnil francouzský vévoda z Noailles. V období francouzské revoluce poslal tyto své psy k vévodovi z Newcastlu v Anglii, který je měl ochránit před možným nebezpečím. Vznikl křížením Basethounda, díky němuž získal svůj dlouhý hřbet, a Bernardýna, který se dosud zračí v jeho masivní hlavě.
POPIS:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) je dobře vyvážený pes, těžkých kostí, aktivní s přemýšlivým výrazem, jehož celkový vzhled zračí ponejvíce sílu.
Hlavu má čtvercového tvaru, masivní a středně dlouhou. Lebka je na vrcholu široká, s dobře vysloveným týlem a výrazným obočím. Čenich má těžký a čtvercový. Rty jsou dobře vyvinuté. Čelisti má silné, s kompletním skusem. Oči jsou čisté, tmavě jantarově zbarvené, mírně ponořené. Uši má velké, podobné révovému listu, jsou dobře pokryté hladkou srstí, pověšené mírně vpřed. Krk má


vcelku dlouhý, silný a mohutný. Tělo má dlouhé a těžké. Záda jsou dlouhá, rovná a široká. Bedra má svalnatá. Hruď je hluboká. Ocas má posazený nízko, je dobře pernatý, mírné délky, nošený v linii zad, je u kořene silný, směrem ke konečku se zužuje. Přední končetiny má krátké, dobře kostnaté, rovné a silné. Ramena má silná, skloněná a svalnatá. Zadeček má velmi silný a dobře vyvinutý. Hlezna jsou nízko. Tlapky má velké, zakulacené, dobře pokryté srstí. Chůzi má kolébavou, odpovídající dlouhému tělu a krátkým končetinám.
VÝŠKA:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) má v kohoutku 48 až 51 cm. (Standard FCI přesnou výšku plemene neuvádí.)
VÁHA:
Pes má ideální hmotnost 36 kg.
Fena má ideální hmotnost 29,5 kg.
SRST:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) má hojnou a rovnou srst, hedvábnou a dobře přiléhající. Končetiny a hruď jsou dobře pernaté. Zbarvení: upřednostňované je čisté bílé s citronovým značením, pomerančové je přípustné.
CHARAKTER:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) je klidný, statečný a šlechetný pes, vysoce inteligentní, s odhodlaným postojem, zvyšujícím jeho přirozené schopnosti. Je to tichý pracovník, s vynikajícím čichem. Je trvalým, spolehlivým a důstojným druhem, v porovnání s ostatními španěly více rezervovaným, bez jakékoliv tendence k agresivitě.
PÉČE:
Clumber španěl (Clumber Spaniel)
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) se průměrně dožívá 12 až 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Stopař zvěře a aportér.
VYUŽITÍ DNES:
Stopař a společník.
PLEMENO:
FCI VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi.
Sekce 2 - Slídiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CS
ČÍSLO STANDARDU:
109/ 22. 11. 2004 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
09. 11. 2004

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lee Lentilka → YoUr NáVšTěVnÍčEk :D Lee Lentilka → YoUr NáVšTěVnÍčEk :D | Web | 16. listopadu 2009 v 11:01 | Reagovat

TU -- http://super-d.blog.cz/0911/kdo-postoupil-do-4-kola#comment67868813 PLSÍÍnEK hLasuJte pro Lee-Lentilka   jWe to soutěž MAZLÍČEK ROKU 2009 a vy uWž ste nás dostali do POSLEDNÍHO KOLA!   Děkujíí,a hlasujte plsíík zas!   Už prohráváám! =((( Prosííím =(((
mužu ti zato něco udělat,dipl,dezz,cokoli =(( pls! prohrávám!! =(((

2 Jana Jana | 16. listopadu 2009 v 11:06 | Reagovat

Klidně ti hlásnu ale v tom blogu se vůbec nevyznám 8-O Dej tmi tam odkázek přímo na tu soutěž

3 SISI&LG - svátky SISI&LG - svátky | Web | 16. listopadu 2009 v 11:06 | Reagovat

Ajoj... máš mOOOOc pěkný blog__ *yes* jestli máš ráda různé svátky a roční období tak určitě navštiv náš blog__ budeme se těšit___*yes* omlouváme se, jestli to budeš brát za reklamu__=)

4 Jana Jana | 16. listopadu 2009 v 11:08 | Reagovat

Néé dobrý už jsem hlásla:-)

5 Jana Jana | 16. listopadu 2009 v 11:08 | Reagovat

SISIBLG:Nevadí mi to,já to jako reklamu neberu a díky,ty máš taky super blogísek :-)

6 Rolnička Rolnička | 22. července 2010 v 22:12 | Reagovat

Clumber je skvělej hafan, dva máme doma. :-)  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama